Boże Narodzenie

Grzegorz Sowa

Wigilia Bożego Narodzenia

W Wigilię Bożego Narodzenia Kościół czyta nam Ewangelię, w której Anioł wyjaśnia św. Józefowi, że Dziecię, które urodzi Maryja jest poczęte z Ducha Świętego. Anioł powiedział także, że Dziecię to jest Zbawicielem świata; polecił nadać Dzieciątku imię Jezus, co znaczy Zbawiciel. W Wigilię Bożego Narodzenia nastrój radosny łączy się z pokutą. Na Mszy św. używa się szat koloru fioletowego i obowiązuje post.

W godzinach wieczornych Wszyscy zasiadamy do wspólnej wieczerzy poprzedzonej łamaniem się opłatkiem na znak, że ci, do których przychodzi Zbawiciel powinni miłować się. W wielu domach na początku wieczerzy czyta się Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa. Choinka przystrojona zabawkami, świeczki na choince, dary jakie wzajemnie sobie składamy na „gwiazdkę” powinny nam przypominać Pana Jezusa, Jego światło łaski, jakie przynosi. Siano na stole kładziemy na pamiątkę, że Pan Jezus urodził się w ubóstwie.


Paweł Kroczek

Wieczór wigilijny w moim domu

Na wieczerzę wigilijną cała moja rodzina gromadzi się u Babci. Najpierw modlimy się przy świetle świecy i krzyżu, a następnie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Następnie Babcia podaje potrawy: barszcz z uszkami, rybę, zupę grzybową, pierogi z kapustą i serem, kapustę z grochem, kutię, kluski z makiem, gołąbki, kwas z grzybkami, zupę grzybową, śledzia po grecku i śledzia po żydowsku. Po wieczerzy jedziemy do Dziadzia. Tam Dziadziu siano pod obrus i pod stół na pamiątkę tego, że Pan Jezus narodził się w żłóbku. Następnie modlimy się i dzielimy opłatkiem, składamy sobie życzenia. Później Mama podaje podobne potrawy jak u Babci. Potem długo śpiewamy kolędy i idziemy na Pasterkę.


Boże Narodzenie

Uroczystość Bożego Narodzenia jest pełna radości. Dlatego kolor szat liturgicznych jest biały i każdy kapłan może odprawić w tym dniu trzy Msze św. Pierwsza , odprawiana o północy nazywa się „pasterką”. W kościele buduje się żłobek. Śpiewamy kolędy, wyrażając radość z powodu narodzenia Pana Jezusa. Syn Boży stał się człowiekiem. Stał się do nas we wszystkim podobny, oprócz grzechu. Narodził się jako niemowlę i tak jak my odczuwał głód i pragnienie, radość i smutek.
Jezus Chrystus jest Synem Bożym, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia.


Kamil Prusinowski i Łukasz Głąb

O. Przeor zapytany czym są dla Niego Święta Bożego Narodzenia powiedział: ” Święta Bożego Narodzenia są dla mnie pamiątką narodzin Pana Jezusa. Są bardzo ważnym wydarzeniem duchowym, które staram się przeżywać w Sakramencie Pokuty i Eucharystii. Są również okazją do spotkania z braćmi, żeby zjeść dobrą Wieczerzę Wigilijną i ciasto. W tym dniu spotykamy się w świątecznym nastroju – przy świecy i choince. To takie spotkanie rodzinne i braterskie. Jest to również czas pracy, ponieważ razem ze współbraćmi musimy służyć ludziom, aby jak najlepiej uczestniczyli we Mszy świętej”.


Dlaczego świętujemy Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest świętem kościelnym, obchodzonym 25 grudnia przez chrześcijan na pamiątkę narodzenia Chrystusa. W wielu krajach, uroczystości te stanowią odwieczny element tradycji.

Biblia podaje, że Jezus urodził się zimą w lichej stajence w Betlejem. Uroczyste obchody organizowane na pamiątkę Jego narodzin, są drugim po Wielkanocy, najważniejszym świętem. Tymczasem na długo przed narodzinami Chrystusa, corocznie pod koniec grudnia, odbywały się inne uroczystości. Ludzie obchodzili astronomiczne przesilenie zimowe, po którym dni stawały się dłuższe, zwiastując nadejście wiosny. Z biegiem lat nastąpiło połączenie tych tradycji.

W dzisiejszych czasach Boże Narodzenie jest okresem, w którym obok radości z narodzenia Zbawiciela, obdarowujemy się prezentami, wspaniale dekorujemy nasze mieszkania i ucztujemy, ale przede wszystkim jest czasem przebaczenia i pojednania.


Damian Wisz

Moje Święta

Ostatnie święta Bożego Narodzenia były dla mnie bardzo ważne. Pomogły mi się zbliżyć do moich bliskich. W tym czasie mogłem przebaczyć zło, które mnie spotkało, mogłem zapomnieć wiele niedobrych rzeczy. Bardzo lubię te święta, ponieważ mogliśmy się spotkać przy stole z całą rodzina Bożego Narodzenia jest to dzień w którym przybył na świat nasz Zbawiciel-Jezus. Jest to czas miłości i pokoju.

W tym dniu wszyscy się radują i śpiewają kolędy, są milej niż zwykle nastawieni do siebie.


Paweł Wasiel

Zwyczaje Bożego Narodzenia

Prezenty
Dawno temu dzieci dostawały je tylko 6 grudnia w imieniny św. Mikołaja. Pod koniec XVIII w., w bogatych dworkach szlacheckich zaczęli dostawać je wszyscy domownicy w dniu Wigilii. Dzieci otrzymywały słodycze i zabawki, a młodzież – ozdobne karteczki z życzeniami dotyczącymi zamążpójścia. Dorośli natomiast otrzymywali bogate futra, naszyjniki, ozdobne pasy. Teraz wszyscy – wszystkim, dają choćby najmniejszy upominek.

Choinka
Wieczne zielone drzewko jest symbolem nadziei ,długowieczności czarodziejskiej mocy przed złem. Ozdoby choinkowe też mają swoje znaczenie. Gwiazdka – przypomina gwiazdę Betlejemską i jest symbolem narodzenia i czystości. Lampki albo świece – przypominają o przyjściu na świat Światłości czyli Jezusa. Są też symbolem ogniska domowego. Łańcuch – symbolizuje węża – kusiciela.

Opłatek
– z łaciny oblatum czyli dar ofiarny. Łamanie się ę opłatkiem symbolizuje łamanie chleba przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. W dzisiejszej postaci dotarły do Polski w XV w. Dzielenie się rozpoczyna pan domu lub najstarszy syn. Każdy łamie się z każdym, a dopiero potem można zasiąść do stołu.

Potrawy wigilijne.
Według staropolskiej tradycji na stole przykrytym białym obrusem powinna znajdować się nieparzysta liczba potraw. Do tradycyjnych, postnych potraw należały ryby, zupa grzybowa, migdałowa albo barszcz, pierogi z kapustą, łazanki i kutia. Nie mogło zabraknąć maku (symbolu ciszy i urodzaju) i miodu(szczęście, bogactwo i mądrość).
Trzeba było spróbować wszystkiego, choćby po łyżeczce, nawet niezbyt smacznego kisielu owsianego i zupy z konopi, które na szczęście już zniknęły z wigilijnego stołu.

Puste miejsce
Przy wigilijnym stole powinno, według dawnej tradycji, zawsze stać puste nakrycie dla nieobecnych i biednych, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Tego wieczoru nikt nie powinien być głodny i sam.

Siano
Garstka siana pod wigilijnym obrusem symbolizuje żłóbek, w którym leżało Dzieciątko Jezus.


Paweł Wasiel

Uroczystość Bożego Narodzenia

Jak Wielkim dniem w historii świata jest Boże Narodzenie, dowodzi fakt , że lata liczymy od narodzenia Pana Jezusa. I to nie tylko my katolicy, ale cały świat, wszystkie narody i państwa. Bardzo często , gdzie tylko spotykamy daty, czytamy obok nich te słowa: przed narodzeniem Chrystusa, – po narodzeniu Chrystusa. Święto Bożego Narodzenia ma więcej od wszystkich świąt uroku i piękna.
A już polski naród owijał je takim czarem, że nigdzie nie obchodzi się tak uroczyście i mile jak u nas.
Co to znaczy Boże Narodzenie ? Czy Pan Bóg może się rodzić tak jak śpiewamy w kolędzie Bóg się rodzi?

Boże Narodzenie oznacza, że Jezus Syn Boży, który zawsze był Bogiem, stał się w czasie człowiekiem, narodził się z Maryi Panny, aby umrzeć na krzyżu dla naszego zbawienia, aby swoją męką i śmiercią przebłagać swojego Ojca za grzech Adama i Ewy i grzechy wszystkich ludzi.


Paweł Wasiel

Świętych Młodzianków – 28 grudnia

Młodziankowie były to dzieci, które Herod kazał pomordować w Betlejem, skoro dowiedział się o narodzeniu Pana Jezusa. Herod myślał, że zabijając wszystkie dzieci do 2 lat, zabije także Pana Jezusa. Ale Święta Rodzina przed czasem uciekła do Egiptu, bo Anioł Pański opowiedział o zamiarach Heroda św. Józefowi we śnie.
Dlatego w niebie te dzieci stanowią wybrany orszak swojego Zbawiciela, którego wyznały nie słowem lecz śmiercią.


Dorota Fryda

Dlaczego ubieramy choinkę

W krajach Europy Północnej choinka była od dawna najważniejsza ze wszystkich dekoracji bożonarodzeniowych.
Dekoracje świąteczne wywodzą się z organizowanych zimą obrzędów pogańskich. Rzymianie ozdabiali świątynie zielonymi gałązkami. Celtyccy druidzi upodobali sobie jemiołę, zaś Anglosasi stosowali ostrokrzew, bluszcz i wawrzyn. Choinki (przeważnie świerki lub jodły) pojawiły się późnij. Uważa się, że ozdabiane światełkami drzewko zostało wprowadzone w XVI w. przez Marcina Lutra. Choć rozpowszechniła się w całej Europie Północnej, gdzie rosną rozległe lasy iglaste, to jednak do Anglii dotarły dopiero w XIX w. Za punkt zwrotny przyjmuje się rok 1840, w którym królowa Wiktoria poślubiła niemieckiego księcia Alberta.
Obładowane prezentami i ozdobami drzewko szybko zdobyło szeroką popularność.


Kamil Prusinowski

Wokół stołu

Co roku rozpoczynają się Święta Bożego Narodzenia. Po ponad czterotygodniowym okresie oczekiwania przychodzi do nas On, Pan Jezus. Święta Bożego Narodzenia są czasem niezwykle radosnym.
Każdy z nas nosi w sobie wspomnienie Świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza tych z wczesnego dzieciństwa. Choinka wydaje się wtedy ogromna, ości z karpia przerażające ciasto wyjątkowo słodkie. Nic nie dorównuje emocjom związanym z czekaniem na Świętego Mikołaja.

Już czas przedświąteczny jest inny niż szara codzienność. Robimy porządki, pomagamy w przyrządzaniu potraw na Wigilijny stół, ale to nie wszystko. Chrześcijanie porządkują również swoje serca i dusze, aby móc godnie przyjąć Jezusa.
Najważniejszy dzień Świąt w mojej rodzinie to oczywiście Wigilia. W ten dzień wszystkie przygotowania są zakończone, choinka pięknie przystrojona, a wszyscy czekają na przyjście Boga. Kolacja Wigilijna rozpoczyna się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Wtedy cała rodzina skupia się wokół stołu, czytamy Pismo Święte, a następnie dzielimy się opłatkiem. Kiedy nigdzie nie wyjeżdżamy zapraszamy na Wigilię sąsiadkę, która jest samotna, a jej rodzina mieszka daleko.
Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiadają do stołu i rozpoczyna się kolacja. Na stole pojawia się 12 dań i każdego należy spróbować chociaż troszkę.
Po kolacji śpiewamy kolędy, pastorałki, a siostra gra na gitarze. Czas miło upływa również przy wspólnych rozmowach. Aż w końcu zbliża się moment pójścia na pasterkę. Kolejne dni Świąteczne spędzamy na spotkaniach z rodziną, odwiedzamy się.

W imieniu całej redakcji życzę wszystkim ministrantom i ich rodzinom, aby Święta Bożego Narodzenia spędzili w spokoju, miłej, rodzinnej atmosferze i aby Dzieciątko Boże narodziło się w ich sercach.


Paweł Potocki

Święta Bożego Narodzenia

Niedługo rozpoczną się Święta Bożego Narodzenia. Jak co roku tydzień przed Świętami rozpoczynają się generalne porządki domu. Mama piecze wspaniałe ciasta, gotuje potrawy, gotuje zupy na uroczystą kolację, która będzie 24 grudnia. Dzień przed wigilią razem z siostrą ubieramy choinkę. Wreszcie nadchodzi ten dzień, na który tyle czekaliśmy.
Uroczysta kolacja odbędzie się u wujka na wsi, który mieszka sam. Zawsze pod obrusem jest świeże siano. Gdy zaświeci pierwsza gwiazdka na niebie najstarszy z rodziny bierze opłatek i dzieli się ze wszystkimi członkami rodziny. Ale nie tylko. Po podzieleniu się chlebem Bożym idziemy do stajenki, gdzie wujek daje opłatek zwierzętom.
W naszej rodzinie jest jeszcze kilka zwyczajów np. czytanie Pisma Świętego przed wigilią, pierwszy do stołu zasiada najstarszy członek rodziny oraz na stole znajduje się 12 potraw. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem przyszedł do Polski dopiero w piętnastym wieku. Jednym z najważniejszych zwyczajów jest przygotowanie jednego nakrycia dla przygodnego gościa, zbłąkanego mędrca, ubogiego.
Po „wieczerzy” z całą rodziną śpiewamy kolędy. Wigilia kojarzy nam się przede wszystkim z uroczystą wieczerzą, stanowiącą wstęp do Świąt Bożego Narodzenia, zaś Boże Narodzenie to uroczyste święto o charakterze rodzinnym wrośnięte głęboko i nierozerwalnie w naszą kulturę, obchodzone we wszystkich domach w Polsce. Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia spędzimy u babci.
Dla najmłodszych w rodzinie najmilsze zapewne jest rozpakowywanie prezentów, na które czekają cały rok. Jednak starsi nie czekają na prezenty, choć miło jest dostać kartkę z życzeniami, nad którą możemy wspominać wcześniejsze Święta, czekamy na to, by uczcić Narodziny Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Tegoroczne Święta będą mam nadzieję udane, ale chciałbym aby każdy je spędził wspaniale. Życzę wszystkim ojcom, braciom, ministrantom, kandydatom zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.


Dorota Fryda

Świętownie Nowego Roku

Nowy rok to symbol dobrego początku. Nadarza się świetna okazja, aby zapomnieć o popełnionych błędach i zacząć od nowa. Dużą popularnością cieszy się zwyczaj czynienia sobie postanowień noworocznych.
W wigilię Nowego Roku urządza się przyjęcia. Gdy zbliża się północ, entuzjazm stopniowo narasta, by o północy osiągnąć swój szczyt, a w pierwszych minutach Nowego Roku zebrani wznoszą uroczysty toast.

W Szkocji ostatni dzień Starego Roku nazywa się „Hagmanay” i jest popularnym świętem. Starannie pielęgnuje się ten zwyczaj, zgodnie z którym, pierwsza osoba, przechodząca przez próg mieszkania w Nowym Roku zostaje serdecznie ugoszczona.
W większości krajów Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia, ale nie zawsze tak było. W Anglii aż do 1752 r. zaczynał się on 25 marca. Z kolei Żydowski Nowy Rok rozpoczyna się jesienią w tzw. „Jam kippur” to jest w Dzień Przebaczenia, zaś w Chinach obchodzi się go w lutym.